احتمالا در سایت ها و شبکه های اجتماعی مختلف خبری مبنی بر انتقال ویروس ایدز (HIV) از نوعی پرتقال وارداتی را دیده یا شنیده اید. این خبر با این توصیف که "این پرتقال ها از لیبی وارد شده و لکه خونی داخل اونه که پر از اچ آی وی (ویروس عامل ایدز) هست و آزمایش ایدز این خون مثبت گزارش شده" به سرعت در حال انتشار است.

 

قبل از هر چیز باید گفت شایعه انتقال اچ آی وی از طریق پرتقال خونی صحت نداشته و یک عوام فریبی بیش نیست . 

1- ویروس عامل ایدز در محیط خارجی از چند ثانیه تا چند دقیقه بیشتر زنده نمی ماند .

2- این ویروس از طریق خوراکی ها سرایت نمی کند ، چرا که بزاق دهان و اسید معده آن را غیرفعال می کند .

3- این مقدار خون از کجا تهیه شده ؟برای آلوده کردن این میزان پرتقال تعداد کثیری افراد  HIV+ برای اهدا خون مورد نیاز است .

4- اگر قبول کنیم هیچ کس پرتقال را با پوست میل نمی کند .باید گفت چه کسی حاضر است پرتقال خراب را بخورد ؟؟ همانطور که در تصویر دیده میشود  لکه خونی  بصورت خرابی  که پوست سرایت کرده دیده میشود .

5- این شایعه اولین بار در یک تالار گفتگوی عربی و بعد از آن یک حساب تویتر بدون نام بردن از کشورهای لیبی و الجزایر مطرح شد و سپس به زبانهای انگلیسی و فرانسوی گسترش یافت در صورت صحت این مورد ، سازمان بهداشت جهانی ، وزارت بهداشت و سازمان قرنطینه این کشورها مسئول اطلاع رسانی و اقدامات عملی هستند نه اداره مهاجرت الجزایر !

http://www.thatsnonsense.com/blog/hiv-infected

6- اگر قراره بهره برداری داعش یا هر گروهی از انتقال ویروس باشه . اون بهره برداری بیشتر از رعب وترس حاصله هست تا تعداد مبتلایان به بیماری ، این داستان بیشتر آدم رو یاد داستان استفاده از قمپز (  در جنگ عثمانی و ایران) می اندازهکه فقط با ایجاد صدای سهمگین باعث ایجاد رعب و وحشت در دل سپاهیان میشد .

7- خبرهای اینچنینی  که  رواج داده شده است ، سوزن آلوده در سینما ، خرمای آلوده ، پرتقال آلوده، تست های قند خون و چربی خون الوده و داستان دختر تن فروش و به گروه ایدز خوش آمدیدو....  همه اینها  در یک چیز مشترک هستند ایجاد رعب و وحشت ،رعب و حشتی کاذب که یا  توسط بیماران شایعه ساز و یا مغرضان شایعه ساز تولید میشود . بدانیم  انتشار چنین شایعاتی بدون تحقیق ، موجب برهم خوردن آرامش روانی جامعه می شود

نیک آیین

بنیاد پیشگیری دنیای آینده

پیوند ها