کودک در آستانه ی بلوغ را درک کنید، یادتان باشد که دوره ی بلوغ و نوجوانی با هم متفاوت است.

اغلب ما فکر می‌کنیم که دوره ی بلوغ به معنی دوره ی رشد و تغییرات جنسی در سینه ها، اندام جنسی، رشد موهای زائد، شروع عادت ماهیانه در دخترها و... است. به طور قطع این
تغییرات قابل دید ترین نشانه های دوران بلوغ و ورود قریب الوقوع به دوران بزرگسالی است. اما کودکانی که در حوالی  ۸ تا ۱۴ سالگی دچار این تغییرات جسمی می شوند، باید با بعضی از تغییرات دیگر که در درونشان اتفاق می‌افتد و به چشم هم نمی ‌آیند دست و پنجه نرم کنند.
در واقع این تغییرات مربوط به دوره ی نوجوانی است. شروع سن نوجوانی در اغلب کودکان با بعضی تغییرات دراماتیک در رفتارشان به خصوص در مواجهه با پدر و مادر همراه است. در این دوران فرزند شما می‌خواهد از شما جدا شود و استقلال بیشتری داشته باشد. علاوه بر این نسبت به این که دیگران به خصوص هم سن و سالان و گروه دوستانش چه نظری درباره او دارند، حساس می‌شود و گاهی به شکل نا امیدانه ای تلاش می‌کند تا خودش را عضوی از گروه کند و بین آنها بربخورد. علاوه بر این در این سن دوستان فرزندتان و نظراتشان ممکن است حتی از نظر شما و همسرتان هم مهم تر شود و بیشتر روی تصمیم‌ گیری‌های فرزندتان اثر بگذارد.
یکی دیگر از تغییرات دوران نوجوانی این است که کودک دوست دارد ظاهر متفاوتی را امتحان کند و دنبال یک هویت جدید است. همچنین نسبت به این که چه تفاوت هایی با هم سن و سالانش دارد حساس می شود که این مسئله می‌تواند منجر به ایجاد جر و بحث هایی میان شما و فرزند نوجوانتان شود. اگرچه تصویری که خیلی از پدر و مادرها از یک دختر یا پسر نوجوان دارند، تصویر یک فرزند ناراضی و سرکش است که به هیچ صراطی مستقیم نیست و با وجود این که در این دوران فرزند شما ممکن است بالا و پایین شدن های احساسی زیادی را تجربه کند و خلق و خوی ثابتی نداشته باشد، اما لزوما همه ی نوجوان ها بر اساس این کلیشه رفتار نمی کنند. با این حال مهمترین هدف یک نوجوان در این سن و سال مستقل شدن است و به خاطر ممکن است احساس کنید که کودک شما تا همین یکی، دو سال قبل حاضر نبود از کنارتان جنب بخورد، الان
دوست دارد هر چه بیشتر از شما فاصله بگیرد. جالب این که کودک به هر والدی که نزدیک تر باشد، در دوران نوجوانی می خواهد فاصله ی بیشتری از او داشته باشد و خیلی دور و بر او آفتابی نشود.
با افزایش سن،کودکان بالغانه تر فکر می کنند و در سنی قرار می گیرند که می خواهند به کدهای اخلاقی خودشان سر و شکل بدهند. به همین خاطر هم هست که فرزند شما که قبلا مطابق میل شما رفتار می‌کرد تا خوشحالتان کند، با پا گذاشتن
به دنیای عجیب و غریب نوجوانی دلش می خواهد نظرات خودش را ابراز کند، شجاعانه خودش را مطرح کند و حتی جلوی شیوه های کنترلی شما به عنوان پدر یا مادر بایستد.

اطلاعاتتان درباره ی دوران نوجوانی و بلوغ بالا ببرید
کتاب بخوانید، به دوران نوجوانی خودتان و این که دوست داشتید چطور با شما رفتار شود، فکر کنید. خاطرات خود را از دوران بلوغ و این که چطور با جوش های صورت و شانه هایتان سر و کله می‌زنید یا این که چطور از حضور در جمع خوشتان نمی‌آمد، به خاطر بیاورید. بپذیرید که کودک سر به راه و آرام شما به هر حال در این دوران بعضی نوسانات خلقی را تجربه خواهد کرد و به مرور که بزرگ می شود و خودش را به عنوان یک فرد مستقل می شناسد، ممکن است بیشتر با شما جر و بحث کند. هر چقدر بیشتر درباره ی دوران بلوغ و نوجوانی بدانید، راحت تر می‌ توانید خودتان را برای رو به رو شدن با آن آماده کنید.
هرچند وقت یکبار با فرزندتان حرف بزنید
درباره ی تغییرات جسمی دوران بلوغ با فرزندتان صحبت کنید و به سوالات او درباره ی این که بدن دخترها و پسرها چه تفاوتی با هم دارد، پاسخ بدهید. سعی کنید بیش از حد به او اطلاعات ندهید و فقط دنبال پاسخی برای سوال هایش باشید. اگر جواب بعضی از سوالاتش را نمی دانید از یک پزشک یا روانشناس کمک بگیرید و به او اطلاعات نادرست ندهید. اگر دیدید فرزندتان شروع به صحبت در مورد مسائل جنسی کرده یا نسبت به ظاهر خودش یا دیگران حساس شده، یعنی وقتش رسیده که از او بپرسید:

آیا تغییراتی در بدنش ایجاد شده است؟
آیا دچار احساسات عجیب و غریب شده است؟
آیا گاهی بدون این که دلیلش را بداند غمگین می شود؟
ویزیت شدن توسط یک پزشک پیش از رسیدن سن معمول بلوغ هم زمان خوبی برای صحبت درباره ی تغییراتی است که فرزند شما باید در ماه های آینده منتظرشان باشد. یکی از بهترین روش ها برای نشان دادن این که تغییرات دوران بلوغ و نوجوانی فرزندتان را درک می‌کنید این است که درباره ی دوران بلوغ خودتان و احساسی که داشتید با او حرف بزنید و بعضی از خاطراتتان را با او در میان بگذارید.

قبل از " نه " گفتن فکر کنید
قبل از این که به درخواست فرزندتان برای پوشیدن لباسی که از نظر شما جایش سطل آشغال است، نه بگویید، به این موضوع فکر کنید که او می خواهد شما را شوکه کند و هیچ اشکالی ندارد اگر اجازه دهید یک کار موقتی بی ضرر را انجام دهد. حتی اگر شما از آن کار خوششتان نمی‌آید، پاسخ منفی تان را برای مسائل مهم تر مثل سیگار کشیدن، شب
ها بیرون از منزل مان یا تغییرات دائمی در ظاهر و سر و بدن نگه دارید.

برای رفتار فرزندتان حد و مرز بگذارید
نوجوان ها معمولاً از این که ببینند والدینشان از آنها انتظار خاصی دارند یا حد و مرزی برایشان قائل شده اند، خوششان نمی‌آید. با این حال همچنان باید بدانند که شما مراقبشان هستید و از آنها انتظار رفتار خوب، نمرات یا عملکرد خوب در مدرسه و پیروی از قوانین خانه را دارید. اگر انتظارات شما مناسب باشد معمولا فرزند نوجوانتان سعی می کند آنها را برآورده کند، اما اگر این انتظارها واقع بینانه نباشد احساس می کند که خیلی به او اهمیت نمی دهید.

خودتان را جای فرزندتان بگذارید
سعی کنید با فرزندتان که در آستانه ی دوران بلوغ قرار گرفته همدلی کنید و به او نشان دهید که نگرانی‌هایش را در مورد ظاهرش درک می‌کنید. علاوه بر این به او بگویید که اصلا اشکالی ندارد که لحظه‌ای درست مثل یک فرد بزرگسال احساس و عمل می‌کند و لحظه ی بعد رفتارش درست مثل یک بچه است!

پیوند ها