سمعک گوش

سمعک گوش چیست؟

کلمه سمعک در زبان انگلیسی به معنای یک پروتز کوچک پزشکی برای تقویت حس شنوایی اشت. برخی افراد به دلیل ضعف عملکرد سیستم شنوایی، صداهای محیط اطراف را ضعیفتر از دیگران میشنوند. به همین دلیل برای تقویت حس شنوایی و بهبود آن از سمعک استفاده میکنند.

معرفی انواع مختلف سمعک بر اساس فناوری ساخت

سمک های موجود در بازار، بر اساس فناوری ساخت، انواع مختلفی دارند. در ادامه انواع مختلف سمعک صدا و کاربردهای آنها معرفی میشود.

سمعک گوش چیست؟
سمعک ابن سینا ارائه کننده خدمات سمعک در تهران

آزمون های تخصصی شنوایی در کلینیک ابن سینا

ارزیابی شنوایی و بررسی نیاز های شنوایی گوش شما در محیط های مختلف و انجام مجموعه کاملی از آزمون های تشخیصی شنوایی (مقدماتی و تکمیلی) و ارایه نتایج این آزمون ها خدماتی هستند که در کلینیک فوق تخصصی شنوایی ابن سینا برای شما عزیزان ارایه می گردد.

جلسه حضوری

پرسش و پاسخ در مورد سبک زندگی و نیاز های شنوایی

انجام آزمون ها و تست ها

انحام کلیه تست ها ئ آزمون های مورد نیاز برای شناسایی مشگل

رفع و درمان آن

شناسایی مشگل و رفع آن که در صورت که مورد از گوش باشد

سمعک آنالوگ

سمعک آنالوگ

سمعک های آنالوگ طی سال های متمادی، تنها سمعک های موجود در بازار بودند که افراد برای بهبود شنوایی میتوانستند از آنها استفاده کنند. امروزه نیز این نوع سمعک به صورت محدود مورد استفاده قرار میگیرد.

سمعک آنالوگ مشابه یک میکروفن عمل میکند. به این صورت که صداهای محیطی را جمع آوری کرده و سپس آن را تقویت نموده و به گوش افراد ارسال میکند. این نوع سمعک کلیه صداهای محیط را به یک نسبت افزایش میدهد و قابلیت ایجاد تمایز بین صدای اصلی و سایر صداهای موجود در محیط را ندارد.
سمعک جیبی نیز در دسته بندی سمعک های آنالوگ قرار میگیرد و قیمت چندان بالایی ندارد. از جمله مزایای این نوع سمعک میتوان به کم مصرف بودن باتری، تنظیم سریع و از همه مهمتر ارزان بودن قیمت آن اشاره نمود.

سمعک دیجیتال

نسل دوم سمعک های مورد استفاده برای بهبود حس شنوایی، سمعک های دیجیتال هستند. این سمعک ها با عبور دادن صدا از پردازنده دیجیتالی یا DSP ، صداهای ارسالی به گوش را تقویت میکنند. این قطعه کوچک کامپیوتری، امواج صوتی را شناسایی نموده و آنها را تغییر داده و تقویت میکند. سمعک های دیجیتالی مزایای بیشتری نسبت به سمعک های آنالوگ دارند. از جمله این مزایا برخوردای از کانال های متعدد برای افزایش کیفیت صدا، تطابق پذیری بالاتر با نیازهای کاربر برای بهبود عملکرد شنوایی، پایین بودن احتمال پخش صدای سوت مانند، کوچک بودن ابعاد و پایین تر بودن وزن میتوان اشاره نمود.

سمعک دیجیتال
سمعک هوشمند

سمعک هوشمند

سمعک های هوشمند را میتوان نسل پیشرفته سمعک های دیجیتال دانست. این سمعک ها با برخورداری از قابلیت شناسایی صداهای محیط اطراف و تطبیق پذیری با آن، تحولی در دنیای سمعک های دیجیتال ایجاد کرده اند. سمعک های هوشمند با استفاده از ردیاب، سیگنال های صدای گفتاری را تقویت نموده و سایر صداهای مزاحم محیط را کاهش میدهد. علاوه بر این به دلیل وجود میکروفن جهت دار در این نوع سمعک و همچنین تکنولوژی حذف صدای باد، باعث میشوند کاربر صدایی با کیفیت را دریافت کند. سمعک های هوشمند دارای انواع مختلفی هستند که در عداد کانال ها، باندها و تعداد برنامه با هم تفاوت دارند. 

سمعک های فوق هوشمند بی سیم

سمعک های فوق هوشمند که با نام تجاری سمعک بی سیم یا سمعک وایرلس در بازار عرضه میشوند، در واقع از جدیدترین تکنولوژی سمعک برخوردار هستند. این سمعک ها با قابلیت اتصال بی سیم (از طریق امواج) به یکدیگر، درک شنوایی فضای ۳۶۰ درجه را برای کاربر تداعی کرده اند. علاوه بر این، سمعک وایرلس قابلیت اتصال به گوشی تلفن همراه برای تنظیم صدا، تغییر تنظیمات برنامه ها، مکالمه را نیز دارد و حتی کاربر میتواند از طریق آن موسیقی گوش بدهد. سمعک وایرلس همچنین میتواند بدون واسطه به تلویزیون وصل شود و کاربر از این طریق صدای تلویزیون را با وضوح عالی دریافت نماید.

از مهمترین مزایای این سمعک به دارا بودن قدرت پردازش بالا و شنوایی بسیار نزدیک به شنوایی طبیعی است. این ویژگی از طریق اتصال بی سیم دو سمعک به یکدیگر اتفاق می افتد که یکی از جدید تکنولوژی های روز بازار است.  

سمعک های فوق هوشمند بی سیم
سمعک نامرئی

سمعک نامرئی

سمعک نامرئی در واقع نوعی سمعک دیجیتال یا فوق هوشمند است که در مجاری گوش قرار میگیرد و کمترین نمای بیرونی را دارد بطوریکه هیچکس متوجه وجود سمعک نمیشود. سمعک نامرئی بسیار تخصصی است و با استفاده از تکنولوژی و فناوری های ویژه ای ساخته میشود. همانطور که اشاره شد، این نوع سمعک در مجاری گوش قرار میگیرد، از این رو مهمترین چالش در تجویز این نوع سمعک اندازه کانال گوش فرد متقاضی و میزان کم شنوایی آن است. لذا برای تهیه این نوع سمعک حتما میبایست از طریق مراجعه حضوری با پزشک متخصص مشورت نمائید. سمعک ابن سینا عرضه کننده انواع سمعک نامرئی میباشد.

انواع سمعک بر اساس شکل ظاهری

سمعک ها بر اساس شکل ظاهری به سه دسته اصلی تقسیم میشوند. سمعک داخل گوش، پشت گوشی و پشت گوشی ظریف. هریک از این سمعک ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. از طرفی انتخاب سمعک تا حد زیادی وابسته به تشخیص پزشک متخصص میباشد و از دست کاربر خارج است. البته در کلینیک سمعک ابن سینا تلاش پزشکان و متخصصین تا حد ممکن برای تجویز سمعک مطابق با شرایط زندگی و ترجیحات شخصی کاربر است. برای انتخاب بهترین مارک سمعک لازم است به طور حضوری به مرکز شنوایی سنجی ابن سینا مراجعه نموده و از خدمات مشاوره بهرمند شوید.

مواردی که لازم است در هنگام خرید سمعک به آنها توجه شود

افرادی که از کم شنوایی یا اختلالات شنوایی رنج میبرند، معمولا خرید سمعک را به عنوان راه حلی برای تقویت شنوایی، انتخاب میکنند. چراکه استفاده از سمعک میتواند موجب بهبود زندگی افراد و ارتباط با محیط اطراف شود.  شندین صدای محیط اطراف و اطرافیان، میتواند موجب ارتباط مؤثر فرد با دیگران در اجتماع شود. همین موضوع اعتماد به نفس فرد را بالا میبرد و همچنین شخص متوجه علائم و صداهای هشدار دهنده میشود.

این موضوع در کودکان کم شنوا نیز اهمیت بالایی دارد. از آنجاییکه سه سال ابتدایی زندگی بهترین زمان فراگیری زبان مادری و رشد گفتار و تکلم کودک است، تشخیص زود هنگام اختلالاتت شنوایی و استفاده از سمعک میتواند در بهبود شنوایی مؤثر واقع شود. همچنین به کودک کمک میکند که با استفاده از سمعک بتواند به جای تحصیل در مدارس استثنائی، در مدارس عادی درس بخواند.

مناسب ترین سمعک برای هر فرد چگونه تعیین میشود؟

این که چه سمعکی برای فرد مناسب تر است را پزشک متخصص تعیین میکند. از این رو برای تعیین دقیق سمعک مورد نیاز، شما باید از طریق مراجعه به مرکز شنوایی سنجی، با پزشک شنوایی سنج مشورت نمائید. در این صورت پزشک با توجه به سبک زندگی، شغل، سطح کم شنوایی، نیازهای ارتباطی و بودجه شما، بهترین سمعک ممکن را تجویز می نماید. نکته قابل توجه این است که بهترین سمعک برای هر فرد متفاوت از دیگران و با توجه به نیاز های فرد است. به عبارتی بهترین سمعک برای همه وجود ندارد. برای خرید سمعک میتوانید به کلینیک ابن سینا که معتبرترین مرکز شنوایی سنجی در ایران است مراجعه نموده و با توجه به شرایط خود و تشخص پزشک متخصص، سمعک مورد نیاز خود را تهیه نمائید. لازم به ذکر است که کلیه سمعک های معرفی شده دارای ضمانت نامه میباشند و در صورت برزو اشکال در سیستم سمعک میتوانید برای تعمیر سمعک به نمایندگی آن مراجعه نمائید.

تماس با کلینیک ۰۲۱۴۷۹۰۸۰۳۴ – ۰۹۳۹۷۷۸۴۰۶۲