کم شنوایی در کودکان دلایل متعددی دارد که این عوامل می تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد . طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در حدود شصت درصد مشکلات شنوایی در کودکان در صورت تشخیص بهنگام قابل درمان و پیشگیری می باشد.

 تشخیص کم شنوایی کودکان هرچه زودتر انجام شود  به درمان یا سازگاری با آن کمک  بیشتری می کند.

 

کم شنوایی مادرزادی در کودکان

کم شنوایی مادرزادی به مشکلات شنوایی در کودکان از همان بدو تولد گفته می شود که طبق آمار حدود ۴۰درصد از علل کم شنوایی را شامل می شود.که این امر در ازدواج های فامیلی بیشتر دیده می شود.

از عوامل غیر ژنتیکی می توان به موارد ذیل ارشاره کرد:

 • زایمان زودرس و نرسیدن اکسیژن به نوزاد در هنگام تولد
 • نوزادان کم وزن و نوزادنی که برای تنفس نیاز به دارو دارند
 • استفاده از برخی داروهای خاص در دوران بارداری توسط مادر
 • عفونت های مادر در دوران بارداری مثل ویروس تبخال یا ابتلا به سرخک و دیابت
 • مصرف سیگار والکل توسط مادر در دوران بارداری
عفونت گوش در دوران کودکی

عفونت گوش در دوران کودکی

 ابتلا به اوریون ، سرخک ، مننژیت و سرخجه می تواند باعث عارضه کم شنوایی در نوجوانانشود که این بیماری ها می تواند همراه با عفونت شدید گوش در کودک باشد که با ترشح بسیار زیاد همراه است.

که باعث جمع شدن جرم در گوش و عفونت گوش میانی می شود که این بیماری می تواند به شنوایی آسیب بزند.

سوراخ کردن گوش کودک

 بیماری های منیر پیش رونده

قرار گرفتن در معرض صدای بسیار بلند

در معرض صداهای بلند قرار گرفتن می تواند به مرور شنوایی کودکان را کاهش دهد صداهای بلند مانند صدای بیش از حد ضبط صوت در ماشین یا صدای مواد منفرجه و صدای آتش بازی و استفاده از هدفن با صدای بلند از جمله موارد آسیب زا به گوش کودکان محسوب می شود.

مصرف داروهای اتوتوکسیک

داروهایی مثل داروهای درمان عفونت های نوزادی ، سل یا سرطان می تواند موجب آسیب به شنوایی کودکان شود اغلب پزشکان معمولا برای درمان عفونت ها در کودکان از انتی بیوتیک های اتوتوکسیک استفاده می کنند که از عوارض آن آسیب دایمی به شنوایی کودک می باشد.

آسیب و ضربه شدید به سر

در معرض دود دخانیات و مواد مخدر قرار گرفتن

درمان کم شنوایی نوجوانان

پس از انجام تست کم شنوایی مربوط به نوجوانان و تشخیص علل افت شنوایی و با توجه به میزان کم شنوایی کودک، پزشک یکی از راه های ذیل را در جهت درمان و کنترل کم شنوایی کودک تجویز می کند.

 • استفاده از سمعک
 • کاشت حلزون
 • گفتار درمانی
 • وسایل جانبی شنیدن
 • روان درمانی

 استفاده از سمعک در کودکان

 استفاده از سمعک یکی از ساده ترین را ه ها در جهت کمک به کودکان کم شنوا می باشد که می تواند این اختلال را تا حد زیادی بهبود بخشد . و مشکلات یادگیری ، اجتماعی و کاهش اعتماد به نفس کودک را تا حد زیادی کاهش دهد.

کاشت حلزون در گوش کودک

کاشت حلزون در گوش کودک

 کاشت حلزون به دستگاه های الکترونیکی کوچکی که  به وسیله جراحی وارد گوش می شود  و تا حد زیادی شنوایی را به کودک باز می گرداند ، گفته می شود  این دستگاه به طور مستقیم با تحریک عصب شنوایی ، موجب افزایش شنوایی کودک می شود. ایمپلنت های حلزونی یک دستگاه خارجی دارند که می توان آن را با سربندهای زیبا ثابت کرد.

کاشت حلزون

.

سمعک‌ها فقط  صدا را تقویت می‌کنند، اما  کاشت حلزون ، بخش های  آسیب‌دیده گوش را برای  رساندن سیگنال صوتی به عصب شنوایی دور می‌زند.

دلایل کم شنوایی در کودکان

 استفاده از وسایل جانبی شنیداری

این وسایل که مثل سیستم FM هستند، میکروفونی مخفی دارند و به کودک کمک می کند به نحوی که بقیه دانش آموزان متوجه نشوند نویزهای زیاد در کلاس درس را کنترل کرده و صدای معلم را به سمعک کودک انتقال دهد.

گفتار درمانی در کودک

 

گفتار درمانی، بر بهبود گفتار کودک، توانایی وی در تشخیص کلمات و غلبه بر مشکلاتی همچون بیان ضعیف، اختلال تکرار صدا، و کلمات  و اختلالات واجی تمرکز دارد.

برای کودکانی که  در اثر عارضه کم شنوایی،  حرف زدن  آن ها دچار  مشکل می شود پس از انجام درمان های مربوط به کم شنوایی  ، گفتار درمانی نیز باید انجام شود.

روان درمانی

گاهی اوقات به علت اضطراب بیش از حد در کودک و یا فشارهای محیطی کودک بدون هیچ دلیلی تظاهر به نشنیدن می کند که این امر یک واکنش دفاعی در برابر ترس بیش از حد یا اتفاقات بدی است که کودک تجربه کرده است  که در این رابطه نیاز است که حتما با یک روانشناس کودک این مشکلات درمان و بررسی شوند.

خدمات درمان و تست شنوایی سنجی در کلینیک ابن سینا برای نوجوانان

در بخش شنوایی سنجی نوجوانان، سمعک ابن سینا خدمات ذیل را  با بهترین دستگاه ها و زیر نظر متخصصین حاذق ارایه می دهد:

 • اودیومتری تن خالص 
 • تمپانومتری
 • رفلکس اکوستیک
 • اودیومتری گفتاری
 • تست پاسخ شنوایی ساقه مغز
 • ساخت قالب های ضد صوت و ضد آب
 • تجویز و تنظیم سمعک با بهترین کیفیت و برند روز دنیا

پست های پیشنهاد شده

دیدگاه s

 1. با سلام و خسته نباشید
  من دختری هشت ساله دارم که در همه درس ها به جز املا نمره عالی می گیره و در املا کلمات را اشتباه می نویسه سوال من این هست که آیا امکان داره این موضوع به دلیل کم شنوایی می تونه باشه؟

  • با سلام خذمت شما
   با توجه به اینکه درس دختر شما در همه دروس خوبه به جز املا به احتمال زیاد از عارضه کم شنوایی رنج می بره فقط شما باید دقت کنید ببینید که آیا اشتباهاتی که داره این است که کلمه ای مشابه اون اوا می نویسه یا اینکه غلط املایی داره اگر کلمات مشابه اون اوا را می نویسه به احتمال قوی در شنیدن مشکل داره و شما باید حتما به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید تا تست های مخصوص به کودک شما ازش گرفته بشه

 2. من پسری ۴ ساله دارم در اغلب موارد وقتی باهاش حرف می زنم توجهی نمی کنه و عکس العملی نشون نمی ده نمی دونم این به علت این هست که نمی خواد جواب بده یا به دلیل اینکه دچار کم شنوایی هست از کجا می تونم بفهمم که پسرم مشکل داره یا نه؟

  • کودکان دچار عارضه کم شنوایی معمولا خیلی زود از فعالیت خسته می شوند و با دلسردی در فعالیت ها شرکت می کنند معمولا به نظر می رسد که دچار اختلال کم توجهی هستند و معمولا به سوالات شما جواب اشتباه می دهند و صدای رسانه های صوتی و تصویری را بلند می کنند.
   برای تشخیص عارضه کم شنوایی در کودکان تست های مخصوصی وجود دارد که شما می توانید با مراجعه به این مراکز به راحتی این تست ها را انجام دهید و سپس به پزشک متخصص ارجاع می شوید که راه حل های متناسب با کم شنوایی کودک شما در اختیارتان قرار می گیرد.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *