سمعک پشت گوشی از پرکاربردترین نوع سمعک هاست که در اکثر کشورهای پیشرفته تجویز می شود . سمعک پشت گوشی در قسمت بالای گوش خارجی و پشت آن به طوری که جلب توجه نکند قرار می گیرد و صدا را از طریق تیوپ مخصوص به داخل گوش انتقال می دهد.

نزدیکی به پرده صماخ و قابلیت طراحی متناسب با نیاز مشتری و اندازه گوش و دو قطعه ای بودن این نوع سمعک از ویژگی های خاص آن به شمار می رود.

لازم به ذکر است که سمعک پشت گوشی متناسب با رنگ پوست و موی افراد جهت کمتر دیده شدن ، ساخته می شود.

همچنین در سال های اخیر سمعک های پشت گوشی به قدری کوچک ساخته می شوند که به سمعک نامریی ملقب شده اند. که با توجه به اینکه در گذشته سمعک ها بسیار بزرگ بودند که ویژگی باعث شده است که این نوع سمعک طرفداران زیادی را به خود جلب کند.

پیدا کردن نوع مناسب سمعک علاوه بر ویژگی های ظاهری پروسه ای تخصصی را می طلبد که کارشناسان و متخصصین ما در کلینیک دنیای آینده می توانند به شما در انتخاب بهترین سمعک متناسب با نیازهای شما ، مشاوره ای تخصصی ارایه نمایند.

مزایای سمعک پشت گوشی

مزایای سمعک پشت گوشی

در انتخاب سمعک باید به این نکته توجه کرد که سمعک های کوچک الزاما همیشه بهتر از مدل های دیگر نیستند سمعک پشت گوشی قابلیت هایی دارد که مدل های کوچک سمعک ندارند.

در ذیل به تعدای از این مزیت ها اشاره می کنیم:

 • قابلیت تقویت کنندگی صدا

سمعک های پشت گوشی با توجه به داشتن میکروفون  و رسیور بزرگتر حساسیت فرکانسی بالاتری دارند و می توانند صدا را تقویت و وضوح شنیداری آن را بیشتر کنند.

 • افزایش محدوده پوشش دهنده اصوات

سمعک پشت گوشی می تواند فضای بیشتری از اصوات را پوشش و مناسب برای افراد کم شنوای متوسط تا شدید می باشد.

 • افزایش کارایی و طول عمر بیشتر

با توجه به اینکه سمعک پشت گوشی بر روی گوش خارجی قرار می گیرد باتری آن بزرگ تر و در نتیجه طول عمر بالاتری خواهد داشت. همچنین با توجه به وضعیت قرار گیری آن درصد خراب شدن آن بر اثر عرق کردن کاهش می یابد.

 • داشتن محافظ در برابر گرد و خاک

سمعک پشت گوشی دارای محافظ در برابر گرد و غبار است که این مطلب نیز احتمال خرابی آن را کاهش می دهد.

 • قابلیت تغییر ولوم و برنامه
 • داشتن اندازه و رنگ های مختلف متناسب با رنگ مو و پوست مصرف کننده
 • راحتی تعویض باتری برای افراد سالمند و کسانی که لرزش دست دارند.
 • قابلیت اتصال بدون سیم
سمعک پشت گوشی

سمعک پشت گوشی برای چه کسانی مناسب است

 • افرادی که کانال گوش آن ها باریک است
 • افرادی که ناهنجاری شنوایی شان از متوسط به بالاست
 • افرادی که مقاومت و استحکام سمعک از شکل ظاهری برایشان مهم تر است
 • افرادی که سهولت کار و تعویض باتری برایشان اهمیت دارد
 • انتخاب مناسب و خوب برای کودکان با توجه به استحکام و جذابیت به دلیل رنگ بندی های مختلف
 • انتخاب مناسب برای سالمندان و یا کسانی که به لزرش دست مبتلا هستند با توجه به دکمه های کنترل روی بدنه و بزرگی آن

انواع سمعک های پشت گوشی

سمعک های پشت گوشی انواع مختلفی دارند که در ذیل به صورت اختصار به آن اشاره می کنیم:

 • سمعک های RIC Receiver In the Canal

سمعک RIC  یا رسیور در گوش از مدل های کوچک سمعک پشت گوشی است که در قسمت پشت گوش پنهان می گردد.  این سمعک ها بسیار ظریف و کوچک هستند و به مدل نامریی مشهورند و رسیور این سمعک ها به وسیله  یک سیم نازک داخل گوش قرار می گیرد و به همین دلیل دارای وضوح صدای بسیار طبیعی هستند. انتهای این سیم نازک یک کاف قرار دارد که موجب می شود کانال گوش مسدود نشود و فرد کاملا حسی طبیعی داشته باشد.

رسیور سمعک های RIC در مجرای گوش جای می گیرد و  یک سیم باریک ، رسیور را به سمعک اتصال می دهد و به دلیل جای گیری رسیور در مجرای گوش ، قطعات پشت گوشی سمعک کوچکتر است و نمای بهتری دارد اما این مسیله گاهی موجب می شود که جرم گوش رسیور را خراب یا مسدود کند.

سمعک های RIC برای اختلالات شنوایی با فرکانس بالا تا ضعیف تجویز می گردد. و از محبوبیت بالایی در بین استفاده کنندگان از سمعک برخوردار هستند.

سمعک پشت گوشی با قالب گوش BTE  . Behind –The- Ear
 • سمعک پشت گوشی با قالب گوش BTE Behind –The- Ear

این نوع سمعک پشت گوشی یکی از رایج ترین انواع سمعک های مورد استفاده می باشد که پشت گوش را پر کرده و به یک گوشی متصل است و  مناسب برای ناهنجاری های عمیق شنوایی می باشد. قدرت شنوایی این مدل از مدل سمعک RIC بیشتر است و سیستم کمک شنیداری دیجیتال آن به وضوح و تقویت شنیدن اصوات کمک می کند.

در این مدل سمعک صدا توسط یه تیوب به درون قالب مخصوصی که در گوش قرار داده شده هدایت می شود. سمعک BTE  تمام قطعات الکترونیکش در پوسته پشت گوش قرار می گیرد و یک سیم نازک از سمعک خارج شده و با قطعه ای به نام دام در مجرای گوش قرار می گیرد.

این نوع سمعک ها از نوع بزرگ سمعک های پشت گوشی هستند و برای انواع ناهنجاری های گوش مناسب هستند.

سمعک های پشت گوشی مینی Mini BTE

سمعک های پشت گوشی مینی به صورت هستند که تمام قطعات سمعک داخل یک محفظه و پشت گوش خارجی قرار می گیرند و اصوات از طریق سیم نازکی به کانال فرستاده می شودو به جای قالب که معمولا گوش را مسدود می کند از قطعات نرم سیلیکونی استفاده می شود.

سمعک مینی BTE

این سمعک ها به راحتی پشت گوش مخفی می شوند و نگرانی افراد را جهت زیبایی و در معرض دید قرار گرفتن کاهش می دهد این سمعک ها ظاهر مناسبی دارند و برای انواع گروه های سنی و از افت شنوایی کم تا عمیق مناسب می باشد.

قیمت سمعک پشت گوشی

قیمت سمعک های پشت گوشی به طور متوسط از یک میلیون تومان آغاز و در بالاترین سطح تکنولوژی به ده میلیون تومان نیز می رسد .

شما در سمعک ابن سینا تحت پوشش انواع بیمه ها می توانید با گرفتن مشاوره های تخصصی نسبت به خرید سمعک متناسب با نیازهای خود اقدام فرمایید.

پست های پیشنهاد شده

دیدگاه s

 1. با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من با توجه به اینکه دچار لرزش دست هستم استفاده از سمعک پشت گوشی برام راحت تر هست ولی به خاطر اینکه در معرض دید هست از این مسیله ناراحت هستم آیا سمعک پشت گوشی ای وجود دارد که در سایز کوچک طراحی شده باشه و کمتر در معرض دید باشه؟

  • با سلام و تشکر از نظر لطف شما
   لازم به ذکر هست که در حال حاضر سمعک های پشت گوشی در سایز بسیار کوچک تولید شده اند که کاملا در پشت گوش مستتر می شوند و اصلا در معرض دید نیستند شما حتی می توانید این سمعک ها را با توجه به رنگ پوست صورت و رنگ موهای تان این سمعک ها را انتخاب کنید


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *