شنوایی سنجی و تست های آن، بدون درد، و کاملا ایمن هستند که توانایی فرد را در شنیدن صداهای مختلف، در  فرکانس ها ی متفاوت اندازه گیری می کنند. بیمارانی که توموری در گوش یا اطراف آن دارند ممکن است تحت آزمایش ادیومتری قرار بگیرند تا تشخیص داده شود  که آیا کاهشی در شنوایی آن ها  رخ داده است  یا خیر. همچنین به منظور بررسی شنوایی، قبل و بعد از عمل. و یا برای ارزیابی  اینکه درمان با سمعک بهتر خواهد بود یا جراحی، انجام می شود.

چگونگی انجام تست شنوایی

گوش های ما سه قسمت مجزا دارند: گوش بیرونی ، میانی و داخلی

 آزمایشات شنوایی سنجی می تواند تشخیص دهد که که افت شنوایی بر اثر آسیب به عصب یا حلزون گوش است یا آسیب به پرده گوش یا استخوان های آن.در طی یک ارزیابی شنوایی سنجی ، ممکن است انواع تست ها انجام شود.

گوش بیرونی امواج صوتی را از محیط جمع می کند و آنها را به داخل کانال گوش  هدایت می کند   هنگامی که امواج  به پرده گوش برخورد می کند ، لرزش ایجاد می شود. ارتعاشات در امتداد استخوانهای ریز به گوش میانی منتقل می شوند. و استخوان های گوش میانی به حرکت درآمده و در نهایت این ارتعاش به استخوان رکابی می رسد و  به حلزون گوش انتقال می یابد حلزون گوش یک مارپیچ پر از مایع با سلول های مویی است که اندازه میکروسکوپی دارند . هنگامی که لرزش به حلزون برخورد می کند ، باعث می شود مایع و متعاقباً سلول های مو حرکت کنند. حرکت سلول های مو سیگنال های عصبی تولید می کند که مغز ما آن را به عنوان صدا درک می کند.

انواع تست های شنوایی سنجی

ادیومتری تون خالص

تست ادیومتری یک آزمون ایمن و بدون درد است که توانایی شنیداری فرد را در اصوات و فرکانس های مختلف اندازه گیری می کند فرکانس های این آزمون از ۸۰۰۰-۲۵۰ هرتز می باشد.

انواع تست های شنوایی سنجی

ادیومتری تون راه هوایی

تست شنوایی سنجی تون خالص حداقل صدایی که شخص می تواند بشنود را ارزیابی می کند.. در حین انجام تست ، شما باید هدفون مخصوص را روی گوش قرار داده و  به صورت جداگانه اصواتی به هر دو گوش فرستاده می شود و بعد از شنیدن صدا توسط فرد باید دکمه پاسخ فشار داده شود . بلندی صدا با دسی بل (dB) اندازه گیری می شود. یک صدای آرام در حدود ۲۰ دسی بل است ، موسیقی با صدای بلند ۸۰-۱۲۰ دسی بل ، و یک موتور جت نیز در حدود ۱۸۰ دسی بل است.. دامنه شنوایی طبیعی ۲۵۰-۸۰۰۰ هرتز در ۲۵ دسی بل یا کمتر است.

ادیومتری راه استخوانی

این آزمون شبیه آزمون ادیومتری تون خالص است که اصواتی به گوش فرد در محدوده فرکانسی ۴۰۰۰-۵۰۰۰هرتز رسانده می شود و در این تست ویبراتوری پشت گوش قرار داده می شود بیمار باید پس از شنیدن صدا دکمه مخصوص را بفشارد.

ادیومتری گفتاری

آزمون تشخیص کلمه توانایی فرد را در درک گفتار همراه با  سر و صدای پیش زمینه ارزیابی می کند. این آزمون به تشخیص نوع مناسب  سمعک برای شما  و تشخیص برخی پاتولوژی های گوش کمک می کند این تست به عنوان مکمل تست ادیومتری تون خالص شناخته می شود و هر دو مسیر شنوایی محیطی و مرکزی سیستم شنوایی را بررسی می کند.

تست تمپانو متری

این تست به بررسی عملکرد گوش میانی و مشکلاتی از قبل تجمع جرم و پرده گوش آسیب دیده می پردازد و حرکت پرده گوش در پاسخ به فشار هوا را می سنجد.

همچنین آسیب به استخوان های گوش و یا تومورهای گوش میانی را تشخیص می دهد و مشخص می کند که کم شنوایی  با استفاده از سمعک یا دارو درمانی بهبود پیدا می کند.

آزمون رفلکس آکوستیک

این تست  اعصاب جمجمه و ساقه مغز را ارزیابی می کند. و همچنین انقباض غیر ارادی عضله استخوانچه رکابی در پاسخ به صداها با فرکانس های بالا . نبود پاسخ آکوستیک نشان دهنده افت عملکرد گوش میانی است.

انواع تست های شنوایی سنجی

در طول آزمون شنوایی سنجی  چه اتفاقی می افتد؟

تست های شنوایی سنجی در یک اتاق صوتی ضد صدا  انجام می شود .هدفون مخصوص روی گوش شما  قرار گرفته و  از شما خواسته می شود که بنشینید و صحبت نکنید. هدفون به دستگاهی متصل می شود که اصوات  مختلف را به صورت مجزا به گوش های شما منتقل می کند

ادیولوژیست  از بیمار می خواهد که وقتی صدایی را می شنود ، دست خود را بلند کند. به عنوان مثال ، اگر با گوش چپ خود صدایی می شنود ، دست چپ خود را بلند کند. اگر صدایی را با گوش راست خود می شنود ، دست راست خود را بلند کند.

با توجه به امکانات موجود در لابراتوار  ، ممکن است از بیمار خواسته شود که یک دکمه را فشار دهید. شنوایی سنج کمترین صدایی که بیمار قادر به شنیدن آن هست را ثبت می کند

هر تست پتانسیل انواع مختلفی از کاهش شنوایی را ارزیابی می کند.

انواع تست های شنوایی سنجی

برای ارزیابی کلمات  ، به بیمار گفته می شود کلماتی را که می شنود، تکرار کند.  در ابتدا کلمات دو هجایی و در مرحله بعد کلمات تک هجایی را باید تکرار کند در طی تست تمپانومتری و رفلکس آکوستیک ، یک پلاستیک نرم در گوش بیمار قرار می گیرد. این کار باعث تغییر فشار ، و  ایجاد صدای بلند شده و پاسخ های فرد به صدا و فشارهای مختلف بررسی می شود. حرکت پرده گوش و همچنین رفلکس های عضلات ریز که به استخوان ها وصل شده اند اندازه گیری می شود.

 

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *